HISTORIE

Nejprve trocha historie:

Lagotto romagnolo (italský vodní pes) – toto úžasné plemeno pochází z Itálie, z oblasti Commanchia a Ravenna. První zmínky o něm můžeme najít na starých italských freskách (kolem roku 1350), první písemné záznamy pocházejí ze 16. století. Byl vyšlechtěn pro přinášení a vyhledávání vodní pernaté zvěře v mokřadech a bažinách v okolí Ravenny. Bažiny byly postupně vysušovány, díky rozvoji průmyslu a zemědělství tak přeměněny na ornou půdu a lagotto ztratil svou původní funkci vodního (loveckého) psa. Jak už to ale bývá, lovečtí psi mají skvělý nos, a tak si rychle sehnal práci jinou  🙂  ……začal se používat k vyhledávání lanýžů.  V průběhu času byl u lagotta potlačen lovecký pud, aby při hledání lanýžů nebyl rušen pachy zvěře. Plemeno bylo udržováno převážně jako pracovní a jeho „papírovým“ chovem se téměř nikdo nezabýval.

Obnova plemene v Itálii:

K obnově a záchraně plemene dochází teprve v 70. letech 20. století v zemi původu – Itálii. V roce 1988 byl založen italský klub tohoto plemene – Club italiano lagotto. Byl vypracován standard plemene (Giovanni Morsianim) a v roce 1995 byl uznán FCI jako standard mezinárodní. Kolem roku 1990 se začalo s importem z Itálie do jiných zemí Evropy (Velké Británie, Švédska, Finska, Norska, Švýcarska, Holandska, Německa).

Chov u nás:

První Lagotto Romagnolo byli do ČR přivezení v roce 2003. Zasloužila se o to paní Šárka Bajerová. Jednalo se o fenku a psa z italské chovatelské stanice dei Silvanbull. Byla to fenka Medusa dei Silvanbul a její bratr Febo dei Silvanbul. Febo se později vrátil do Itálie a na fence Meduse byly v roce 2005 a 2006 odchovány 2 vrhy v CHS z Máchova kraje. Otcem vrhů byl Johnny dei Silvanbul. Několik jedinců bylo ještě přivezeno z Itálie, ale chov na nich nepokračoval.

V roce 2010 přivezla paní Stanislava Janická do ČR bílou fenku Angelus Mei Dimurga, která měla v roce 2012 první vrh v CHS ze Sulické tvrze s italským psem Lucignolo del Pesco. Další vrh byl odchován v CHS u Chuderovského potoka na fence importované z Itálie Di Villa Federici Arcene.

V roce 2013 byly odchovány 2 vrhy. Jeden v CHS ze Sulické tvrze ze spojení fenky Angelus Mei Dimurga a psa importovaného ze Švédska Gleska for Real , druhý v CHS Angel  Navajo  ze spojení importované fenky Angelus Mei Erzla  a psa  BO-BO L.R. z Máchova kraje.

V roce 2014 byly odchovány také 2 vrhy. V CHS  Riccio Angelo ze spojení feny Azia a psa Comes Cordis Othello  a v CHS ze Sulické tvrze po rodičích Angelus Mei Dimurga  a Picasso.

V roce 2015 se štěňátka narodila již v šesti chovatelských stanicích……

V roce 2021 bylo odchováno 32 vrhů a narodilo se 202 štěňátek.

V současné době jsou lagottky velkým předmětem výzkumu, studování a pracuje se na zlepšování chovu i na udržení stálosti plemene.

Pokud Vás plemeno zaujalo a chcete vědět více, přelistujte na další strany (pages viz níže):

Standard >>>>