VÝBĚR CHOVATELE

autor: Leila Ribaty

 

Vybrat si chovatele je základ, protože si spolu s chovatelem vybíráte i štěňátko a jeho základ do budoucna a třeba i budoucí přátelství. 🙂

Každý budoucí majitel by si měl dát na výběru chovatele i chovatelské stanice opravdu záležet, zároveň chápu, že je to jedno z nejtěžších rozhodnutí. Nejen, že je chovatelských stanic celá řada, ale záleží také na tom, jestli, na co, a jak se chovatelská stanice zaměřuje. S chovatelem byste si tzv. měli padnout do noty, abyste si časem mohli důvěřovat a vytvořit si vztah, který bude ku prospěchu nejen Vám, ale i Vašemu štěňátku (a samozřejmě i dospělému psovi) a i chovateli.

Důležitou rolí při výběru by mělo hrát prostředí (nemyslím tím pouze stav vnějšího (okolního) prostředí, ale také vnitřního (osobního) chování chovatele ke svým psům – a tedy i k matce štěňat a štěňatům), ve kterém tráví čas štěňátka nejen po narození, ale už v maminčině bříšku, neboť toto ovlivní chování, vývoj a další generace Vašeho štěňátka….říká se tomu epigenetika – je to obor, který se zabývá tím, jak dokáže prostředí – tedy environmentální vlivy – působit a měnit genetickou informaci (zapínat a vypínat geny), resp. nukleové kyseliny 3 generací (matky, jejích potomků a potomky potomků – pro snadnější pochopení převedeno do lidského příkladu: ovlivní to matku, dítě a vnouče). Další roli hraje socializace štěňat (hračky, zvuky, zájem, cvičení na různé podněty atd…) a přístup chovatele k celému vrhu (odchovu) a jeho chovu, jeho cíl. Neméně důležitý je i zájem chovatele o vybrání toho nejlepšího domova, o vývoj, pokroky, dobré i ty ne vždy dobré okamžiky, které provází jeho odchovánka, vhodně sestaví materiály (rezervační, kupní smlouva) a manuály ke štěňátku (to je vítaný nadstandard), poskytne určitý chovatelský servis.

Chovatelský servis má každý chovatel jiný a postavený tak, jak uzná za vhodné, ale určitě by alespoň nějaký měl mít. 

Určitou kvalitu chovatele určují i informace o (k) plemeni, které má obsažené na webových stránkách, to, jak prezentuje své pejsky (nejen na výstavách, při zkouškách, ale i v běžném životě).

SEZNAM CHOVATELSKÝCH STANIC NALEZNETE ZDE:

Chráněno: CHOVATELSKÉ STANICE

Ověření názvu stanice můžete provést zde:

ČMKU: https://www.cmku.cz/cz/chovatelske-stanice-123

FCI: https://www.fci.be/en/affixes/

 

CHCETE SE ANONYMNĚ PODĚLIT O VAŠÍ SPOKOJENOST S CHOVATELEM (NEVZTAHUJE SE POUZE NA LGR)?

TAK MŮŽETE ZDE:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScnf703BClYJ_W6QuYAyGccrAaTEiuFwZs4b88jcr0LuNmISQ/viewform