PÉČE O BŘEZÍ FENU A ODCHOV ŠTĚŇAT

autor: Leila Ribaty

 

Stránku pro Vás postupně připravujeme….

 

Prezentace z webináře  – CHOV A VŠE, CO S NÍM SOUVISÍ

 

Aby vůbec mohlo dojít k zabřeznutí, je potřeba, aby byla fena i krycí pes řádně uchovněni dle podmínek chovatelského klubu, který plemeno zastřešuje. Oba jedinci by měli být kvalitními (tj, standardními až nadstandardními) představiteli plemene, což povede k rozšiřování genetické základy a z genofondu bude možno vybírat (to znamená, že tu bude cca 70 – 80%  nepříbuzných jedinců).

Příbuznost:

Úzká – do 2. generace

Vzdálená – 3. generace

Nepříbuzní – od 4. generace

 

Z hlediska příbuznosti se hodnotí také tzv. koeficient matadorbreedingu – 10% narozených štěňat po určitém (stejném) rodiči v horizontu 2 let.

 

Jak poznat, že je fena březí?

Po úspěšném krytí dojde k tzv. zygotě = splynutí pohlavních buněk (gamet), ze kterých vzniknou embrya, a poté plody (fetus) – štěňátka. To, kolik štěňátek se narodí, ovlivňuje nejen to, jak si spolu chovný pár „sedne“, ale také genetický základ v uvolňování vajíček (ovárií) u matky štěňat.

Když fena nemůže z jakéhokoliv důvodu zabřeznout, buď má nějaký zdravotní problém, nebo to má geneticky dané, a nebo nemá vhodné podmínky pro odchov štěňat, a nebo si jednoduše s krycím psem nesedli.

…………na dalších informacích se pracuje

 

Jak tedy pečovat o březí fenu?

Před krytím je nutno nechat udělat rozbor trusu (=koprologii) u feny. Trus sbírat min. 5 dní, aby se prokázaly všechny cykly endoparazitů a hlavně tedy giardií, kokcídií a kryptosporidií. Je to šetrnější a přesnější způsob, než odčervení. Odčervit samozřejmě můžete, to však musí být 14 dní před prvním krytím, a pak je stejně nutné udělat koprologii, protože odčervovadla prvoky ani kokcídie neodčervují. Přenos jednotlivých stádií (hlavně larvárních) je také z matky na plody, ty se s nimi vyvíjejí a rodí. Proto volte raději cestu koprologie. Koprologii totiž můžete bezpečně dělat během celé březosti, kdežto odčervení může být maximálně do 14 dní od krytí, později už rozhodně NE!!

…………na dalších informacích se pracuje

 

ODCHOV ŠTĚŇAT

KVALITNÍ ODCHOV

NA CO A CO PŘIPRAVIT?

SOCIALIZACE