VÝBĚR ŠTĚNĚTE

 

Pro úplnost je dobré si vysvětlit rozdíly mezi štěnětem s PP (tedy, jen a pouze, s průkazem původu) a štěnětem bez PP.  Holým faktem zůstává, že každé štěně je roztomilé, bez ohledu na původ, jenže tady začíná právě jedno velké a důležité ALE…

Roztomilost ale není rysem ani směrodatným předpokladem pro výběr toho nejlepšího, nejzdravějšího nebo nejhodnějšího jedince.  Mnohdy bývá roztomilost vyvolaná uměle – jistě tušíte na co narážím – jde mi o brachycefalická plemena, která mají s roztomilostí skutečně bohaté zkušenosti (ačkoliv za to nemohou, protože je to úděl lidí). Taková roztomilost v sobě skrývá nejen zdravotní rizika, ale také zvyšující se popularitu a oblíbenost mezi lidmi, což, jak jistě všichni uznáte, není pro plemeno vůbec vhodné ani přínosné. Začíná tím exponenciální poptávka po těchto roztomilých pejscích a tedy to nahrává lidem, kteří se oficálnímu, registrovanému a správnému chovu snadno vyhýbají a znehodnocují úsilí, vědomosti a snahu všech, kteří to s chovem myslí vážně a jde jim o kvalitu, ne o kvantitu. 🙁 Netýká se to však pouze brachycefalických plemen, ale jakýchkoliv, která si získávají čím dál více popularity.

S výběrem štěňátka, které Vám bude tzv. ušité na míru, chovatel může pomoci.

Dobré je upozornit na to, že jsou ze strany chovatele faktory ovlivnitelné a neovlivnitelné. Ty ovlivnitelné jsou všechny, které chovatel může a měl by ovlivnit – výběr geneticky vhodných jedinců, epigenetika, prostředí vývoje a odchovu štěňat, výživa matky a štěňat, výběr majitele a další. A ty neovlivnitelné jsou ty ostatní – neboli ty, které jsou z větší části závislé na environmentálních faktorech (tedy na matce přírodě) a které ovlivňuje až majitel – strava a výživa, kondice, další postnatální ontogenetický vývoj – motorický, fyziologický, mentální atd…

Podrobnější vysvětlení toho, proč si jednoznačně vybrat psa s PP a jeho chovatele je popsáno v článku níže:

 

Proč štěňátko s PP?