PÉČE A ÚPRAVA SRSTI

autor: Leila Ribaty

WEBINÁŘE

 

PREZENTACE Z WEBINÁŘŮ O ÚPRAVĚ A PÉČI O SRST

Úprava a péče o srst u LGR 1

Úprava a péče o srst u LGR 2

Úprava a péče o srst u LGR 3

 

 

Nejdříve je lagottí srst jako hebký obláček, ale po čase (při dospívání až do dospělosti) zhrubne, změní se na strukturu „ovčí vlny“. Lagottí srst se neustále vyvíjí a její kvalita je geneticky podmíněna genem RSPO2, který nese název FURNISHING (= kvalita osrstění). Je důležité tento gen testovat s genem pro línání (MC5R). Kvalitu srsti ovlivňuje kromě genetiky také strava a výživa matky štěněte v době březosti, strava a výživa štěněte během vývoje, péče o srst a úprava srsti, antiparazitární obojky, oblečky a další,…

Důležité je začít už od začátku, odmalička (již ve štěněcím věku) trénovat chování na stole a veškerou manipulaci (koukat na zuby, koukat se do uší, sahat na drápky, na nohy, na opcásek, u pejsků i na varlata, celkově štěně prohlížet…tyto dovednosti můžete kdekoliv uplatnit, např. na veterině, na výstavě,…) a samozřejmě nepodcenit péči (tzn. česání, vyčesávání dredů, nečistot, čištění uší, vytrhávání chloupků z oušek, stříhání drápků, pouštění ZVUKU STROJKU…). Vyplatí se trénovat každý den pár minut (cca 10 min.), intenzivně, klidně, důsledně, s radostí, láskou a pouze pozitvní náladou a nastavením.

Lagottky trpí na záněty v uších – PROTO JE NUTNOST CHLUPY PRAVIDELNĚ VYTRHÁVAT – jednak proto, že mají uši svěšené dolů, také proto, že se rády koupou, a tudíž je potřeba udžovat uši stále vytrhané, čisté a suché. Jak na záněty se dozvíte zde: (brzy přidáme video)

  • při zánětech se do ucha nesmí ničím zasahovat, protože by se ouško mohlo snadno a nepříjmeně poškodit či by se zánět mohl ještě zhoršit.

Lagottí srst nelíná (pokud je správné struktury – línavost podmíněna genem MC5R), ale nedá se s jistotou říci, že by byla vhodná pro alergiky. Je to velmi individuální a vždy je dobré si to jít osobně zkusit.  Zatím však u silných alergiků i astmatiků to vyzlkoušené bylo a nebyl žádný problém. Nicméně při úpravě srsti (česání a stříhání) smotky srsti vyčesáváte a padají na zem.

Štěněcí srst je velmi jemná a většinou málo kudrnatá, a protože lagottky nelínají a srst se nemá šanci obměnit, měla by se vzít mezi  4. – 6. měsícem plošně plně dohola (tzn. všechny části těla), pak má srst šanci krásně zhrubnout a zvlnit se (přeměnit se v dospělou). 

Poté se může stříhat dle potřeby a také výstavní nebo pracovní kariéry. 😀

 

K péči o lagottí srst Vám budou stačit 3 hřebeny + 1 prořezávač:

  • hustý kartáčvhodný pro začátky a předčesání srsti (nerozčeše srst do hloubky, ale za to vyčeše všechen nepořádek – svízela přítulu,…)
  • pudlák používá se k úplnému a důkladnému rozčesávání (až se nebude v srsti zadrhávat, lze prohlásit srst za právoplatně rozčesanou)
  • hustý hřebenvyčesávání nečistot ze srsti, kolem očíček, zadečku (je lepší mít dva – jeden na oči a jeden na zadek)
  • + prořezávač příjemnější a lepší vyčesávání dredů

Poté je dobré používat všechny hřebeny, aby byl pejsek zvyklý na všechny typy.

Interval česání je

 

Příprava pejska na stříhání:

Již jste určitě velmi dobře připraveni na všechny zvuky, manipulaci a hřebeny, které k úpravě patří, takže:

Den před stříháním je potřeba srst velmi PEČLIVĚ a DŮKLADNĚ PROČESAT (předčesání – kartáč; důkladné pročesání – pudlák), ZBAVIT VŠECH DREDŮ (nejlépe pomocí prořezávače). Poté ho vykoupat ve vhodném šamponu (bez parfemace, bělícího účinku, bez kondidionéru), který srst dokáže dobře vymýt – máme své odzkoušené produkty, ale nemohu zde dělat reklamu, tedy jedině osobně. Pejska pořádně OPLÁCHNĚTE!, a poté DŮKLADNĚ ODSAJTE! RUČNÍKEM přebytečnou vodu a nechte SRST PŘIROZENĚ USCHNOUT. DŮRAZNĚ NEDOPORUČUJEME FÉNOVAT ANI SRST JINAK ZA MOKRA UPRAVOVAT! Srst při přirozeném schnutí totiž vytvoří ty žádané kudrlinky a druhý den se dá krásně setříhat nůžkami do požadovaného střihu.

Ke správnému růstu srsti, pružnosti a hydrataci pokožky významně přispívá výživa, pravidelná péče o srst a výběr vhodného šamponu.

Výstavní střih:

  • nutno udržovat srst ve výstavní „kondici“ – pečovat o ni (česat, vyživovat, hydratovat,..), zastřihovat min. 1-2x do měsíce
  • ideální délka výstavní srsti je 2 – 3 cm, min. však 1,5 cm, vždy tak, aby se měla kudrlinka šanci dotočit
  • ocas představuje tvar mrkve (jiný vzhled patří jinému plemeni) – setříhání na krátko
  • srst má být rustikální (= nenačesaná, nefénovaná, přirozená) s dobře patrnými kudrlinkami a správnou strukturou odpovídající věku – vzhled by měl být viz obrázek níže: