PÉČE A ÚPRAVA SRSTI
autor: Leila Ribaty
Srdečně Vás zveme na webinář o ÚPRAVĚ A PÉČI O SRST U LGR
Forma: ON-LINE, platforma Zoom
Datum a čas konání: 13.8.2023 od 17:30
- Více info a odkaz k přihlášení naleznete zde:
Nejdříve je lagottí srst jako hebký obláček, ale po čase (při dospívání až do dospělosti) zhrubne, změní se na strukturu „ovčí vlny“.
Důležité je nepodcenit péči (tzn. česání, vyčesávání dredů, nečistot, čištění uší, vytrhávání chloupků z oušek, stříhání drápků, pouštění ZVUKU STROJKU…) již ve štěněcím věku. Vyplatí se trénovat každý den pár minut (cca 10 min.), intenzivně, klidně, důsledně, s radostí a láskou. Ještě lepší efekt to bude mít, když se všechno bude trénovat na stole (vyhradit si na to nějaký stůl a na něm to všechno učit) – jednou z mnoha výhod bude ošetřování na veterině nebo při stříhání drápků, srsti, péči o uši,…)
Lagottky trpí na záněty v uších – PROTO JE NUTNOST CHLUPY PRAVIDELNĚ VYTRHÁVAT – jednak proto, že mají uši svěšené dolů, také proto, že se rády koupou, a tudíž je potřeba udžovat uši stále vytrhané, čisté a suché Jak na záněty se dozvíte zde: (brzy přidáme video)
Lagottí srst nelíná (pokud je správné struktury), ale nedá se s jistotou říci, že by byla vhodná pro alergiky. Je to velmi individuální a vždy je dobré si to jít osobně zkusit. Zatím však u silných alergiků i astmatiků nebyl žádný problém. Nicméně při úpravě srsti (česání a stříhání) smotky srsti vyčesáváte a padají na zem.
Štěněcí srst je velmi jemná a většinou málo kudrnatá, a protože lagottky nelínají a srst se nemá šanci obměnit, měla by se vzít mezi 4. – 6. měsícem plošně plně dohola (tzn. všechny části těla), pak má srst šanci krásně zhrubnout a zvlnit se (přeměnit se v dospělou).
Poté se může stříhat dle potřeby a také výstavní nebo pracovní kariéry. 😀
K péči o lagottí srst Vám budou stačit 4 hřebeny + 1 prořezávač:
- hustý kartáč – vhodný pro začátky a předčesání srsti (nerozčeše srst do hloubky, ale za to vyčeše všechen nepořádek – svízela přítulu,…)
- pudlák – používá se k úplnému a důkladnému rozčesávání (až se nebude v srsti zadrhávat, lze prohlásit srst za právoplatně rozčesanou)
- hustý hřeben – vyčesávání nečistot ze srsti, kolem očíček, zadečku (je lepší mít dva – jeden na oči a jeden na zadek)
- + prořezávač – příjemnější a lepší vyčesávání dredů
Poté je dobré používat všechny hřebeny, aby byl pejsek zvyklý na všechny typy.
Příprava pejska na stříhání:
Již jste určitě velmi dobře připraveni na všechny zvuky, manipulaci a hřebeny, které k úpravě patří, takže:
Den před stříháním je potřeba srst velmi PEČLIVĚ a DŮKLADNĚ PROČESAT (předčesání – kartáč; důkladné pročesání – pudlák), ZBAVIT VŠECH DREDŮ (nejlépe pomocí prořezávače). Poté ho vykoupat ve vhodném šamponu (bez parfemace, bělícího účinku, bez kondidionéru), který srst dokáže dobře vymýt – máme své odzkoušené produkty, ale nemohu zde dělat reklamu, tedy jedině osobně. Pejska pořádně OPLÁCHNĚTE!, a poté DŮKLADNĚ ODSAJTE! RUČNÍKEM přebytečnou vodu a nechte SRST PŘIROZENĚ USCHNOUT. DŮRAZNĚ NEDOPORUČUJEME FÉNOVAT ANI SRST JINAK ZA MOKRA UPRAVOVAT! Srst při přirozeném schnutí totiž vytvoří ty žádané kudrlinky a druhý den se dá krásně setříhat nůžkami do požadovaného střihu.
Ke správnému růstu srsti, pružnosti a hydrataci pokožky významně přispívá výživa, pravidelná péče o srst a výběr vhodného šamponu.
Výstavní střih:
- nutno udržovat srst ve výstavní „kondici“ – pečovat o ni (česat, vyživovat, hydratovat,..), zastřihovat min. 1-2x do měsíce
- ideální délka výstavní srsti je 2 – 3 cm, min. však 1,5 cm, vždy tak, aby se měla kudrlinka šanci dotočit
- ocas představuje tvar mrkve (jiný vzhled patří jinému plemeni) – setříhání na krátko
- srst má být rustikální (= nenačesaná, nefénovaná, přirozená) s dobře patrnými kudrlinkami a správnou strukturou odpovídající věku – vzhled by měl být viz obrázek níže: