VÍTEJTE NA STRÁNKÁCH VĚNOVANÉ

PLEMENI: LAGOTTO ROMAGNOLO

 

 

Lagotto romagnolo (lagoťák, lagoťáček, lagottka, lagottek) je pejsek středního vzrůstu, s kudrnatou a nelínavou srstí, která se poměrně snadno udržuje. Má velmi milou povahu, lidský pohled a sladký úsměv, je to skvělý společník, kamarád. Je ale také velmi chytrý a učenlivý…..svou aktivitu přizpůsobí Vašemu tempu – miluje povalování, vodu, samozřejmě společnost, povídání si, i jakékoliv psí sporty. Hodí se také např. na canisterapii, nosework, asistenci, využívá se na hledání lanýžů…..prostě cokoliv Vás napadne, tak do toho půjde s Vámi. 🙂

 

Nejprve trocha historie:

Lagotto romagnolo (italský vodní pes) – toto úžasné plemeno pochází z Itálie, z oblasti Commanchia a Ravenna. První zmínky o něm můžeme najít na starých italských freskách (kolem roku 1350), první písemné záznamy pocházejí ze 16. století. Byl vyšlechtěn pro přinášení a vyhledávání vodní pernaté zvěře v mokřadech a bažinách v okolí Ravenny. Bažiny byly postupně vysušovány a přeměněny na ornou půdu a lagotto ztratil svou původní funkci vodního (loveckého) psa. Díky svému skvělému nosu si ale rychle sehnal práci jinou  🙂  ……začal se používat k vyhledávání lanýžů.  V průběhu času byl u lagotta potlačen lovecký pud, aby při hledání lanýžů nebyl rušen pachy zvěře.  Plemeno bylo udržováno převážně jako pracovní a jeho „papírovým“ chovem se téměř nikdo nezabýval.

 

Obnova plemene v Itálii:

K obnově a záchraně plemene dochází teprve v 70. letech 20. století v zemi původu -Itálii. V roce 1988 byl založen italský klub tohoto plemene – Club italiano lagotto.  Byl vypracován standard plemene a v roce 1995 byl uznán FCI  jako stadard mezinárodní. Kolem roku 1990 se začalo s importem z Itálie do jiných zemí Evropy (Velké Británie, Švédska, Finska, Norska, Švýcarska, Holandska, Německa).

 

Chov u nás:

První Lagotto Romagnolo byli do ČR přivezení v roce 2003. Zasloužila se o to paní Šárka Bajerová. Jednalo se o fenku a psa z italské chovatelské stanice dei Silvanbull. Byla to fenka Medusa dei Silvanbul a její bratr Febo dei Silvanbul. Febo se později vrátil do Itálie a na fence Meduse byly v roce 2005 a 2006 odchovány 2 vrhy v CHS z Máchova kraje. Otcem vrhů byl Johnny dei Silvanbul. Několik jedinců bylo ještě přivezeno z Itálie, ale chov na nich nepokračoval.

V roce 2010 přivezla paní Stanislava Janická do ČR bílou fenku Angelus Mei Dimurga, která měla v roce 2012 první vrh v CHS ze Sulické tvrze s italským psem Lucignolo del Pesco. Další vrh byl odchován v CHS u Chuderovského potoka na fence importované z Itálie Di Villa Federici Arcene.

V roce 2013 byly odchovány 2 vrhy. Jeden v CHS ze Sulické tvrze ze spojení fenky  Angelus Mei Dimurga a psa importovaného ze Švédska Gleska for Real , druhý v CHS Angel  Navajo  ze spojení importované fenky Angelus Mei Erzla  a psa  BO-BO L.R. z Máchova kraje.  

V roce 2014 byly odchovány také 2 vrhy. V CHS  Riccio Angelo ze spojení feny Azia a psa Comes Cordis Othello  a v CHS ze Sulické tvrze po rodičích Angelus Mei Dimurga  a Picasso. 

V roce 2015 se štěňátka narodila již v šesti chovatelských stanicích……

V roce 2021 bylo odchováno 32 vrhů a narodilo se 202 štěňátek.